عناوین مقاله

انرژی تجدیدپذیر چیست؟

انرژی تجدیدپذیر انرژی تولید شده از منابعی مانند خورشید و باد است که به طور طبیعی دوباره جایگزین می شوند و تمام نمی شوند. از انرژی های تجدیدپذیر می توان برای تولید برق، گرمایش و سرمایش آب و حمل و نقل استفاده کرد. بر اساس گزارشی، مصرف جهانی انرژی با استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر به 19.2 درصد در سال 2014 و 23.7 درصد در سال 2015 رشد پیدا کرده است. توسعه پایدار میزان سرمایه گذاری در سال 2015 حدود 286 میلیارد دلار بوده و بخش های عمده آن سوخت زیستی، انرژی خورشیدی، باد و برق آبی بوده است. انرژی‌های تجدید ناپذیر، در مقابل منابع محدودی از قبلی سوخت های فسیلی قرار می گیرند که مقدار آن ها محدود و بازه جایگزینی ها بسیار طولانی است.

انواع انرژی های تجدیدپذیر

منابع انرژی قابل جایگزین، مانند بیومس، زمین گرمایی، نور خورشید، آب و باد، منابع طبیعی هستند که می توانند به این نوع انرژی های پاک و قابل استفاده تبدیل شوند، لیست کامل تر این منابع شامل موارد زیر است:

 • بیومس
 • زمین گرمایی
 • هیدروژن
 • برق آبی
 • انرژی دریایی
 • انرژی خورشیدی
 • انرژی باد

انرژی خورشیدی

نور تابشی و انرژی گرمایی خورشید با استفاده از کلکتورهای خورشیدی مهار می شود. این کلکتورهای خورشیدی انواع مختلفی دارند مانند فتوولتائیک، فتوولتائیک متمرکز، گرمایش خورشیدی، نیروی خورشیدی متمرکز (CSP)، فتوسنتز مصنوعی و معماری خورشیدی. این انرژی خورشیدی از طریق پنل خورشیدی جمع‌آوری‌شده سپس برای تأمین نور، گرما و دیگر اشکال برق استفاده می‌شود.

ما از انرژی بادی استفاده می کنیم. برای این کار، آسیاب های بادی برای پمپاژ آب از زمین استفاده می شود. ما از توربین‌های بادی بلند نیز استفاده می‌کنیم که به باد اجازه می‌دهد برق تولید کند. مزایای نیروگاه بادی زیاد است. جریان هوای طبیعی روی سطح زمین برای راه اندازی توربین های بادی استفاده می شود.

انرژی خورشیدی

 

توربین های بادی امروزی از حدود 600 کیلووات تا 5 مگاوات متغیر هستند که برای مقاصد تجاری با توان خروجی 1.5 تا 3 مگاوات درجه بندی می شوند. ارجح ترین مکان برای نصب این توربین های بادی، مناطقی است که دارای جریان هوای ثابت در فراساحل و سایت هایی که در ارتفاعات بالا هستند. برق تولید شده از انرژی باد در سال 2015، 4 درصد از مصرف انرژی جهانی را تامین می کند.

انرژی تجدیدپذیر برق آبی

طبق آمار، انرژی تجدیدپذیر برق آبی حدود 16.6 درصد از منابع انرژی جهان را تولید می کند و حدود 70 درصد کل برق تجدیدپذیر را تشکیل می دهد. این انرژی یکی دیگر از منابع جایگزین انرژی است که با ساخت سدها و مخازن بر روی آب جاری تولید می شود، انرژی جنبشی حاصل از آب جاری برای راه اندازی توربین هایی که برق تولید می کنند استفاده می شود. نیروی جزر و مدی انرژی جزر و مد و نیروی موج را تبدیل می کند که انرژی را از سطح امواج اقیانوس برای تولید برق می گیرد. این دو شکل از نیروگاه آبی نیز پتانسیل عظیمی در تولید برق دارند.

انرژی زمین گرمایی

این یک نوع از انرژی است که از انرژی حرارتی ذخیره شده در زمین تولید می شود. انرژی گرمایی از منابعی مانند چشمه های آب گرم و آتشفشان ها گرفته می شود و این گرما مستقیماً توسط صنایع برای گرم کردن آب و سایر موارد استفاده می شود.

توربین های بادی انرژی تجدیدپذیر

 

انرژی تجدیدپذیر بیومس

این نوع انرژی تجدیدپذیر از زیست توده که نوعی ماده بیولوژیکی مشتق شده از موجودات زنده و مواد گیاهی است که بیومس لیگنوسلولزی نامیده می شود، به دست می آید. زیست توده می تواند به طور مستقیم از طریق احتراق برای تولید گرما و به طور غیرمستقیم برای تبدیل به سوخت های زیستی استفاده شود. زیست توده را می توان به سایر اشکال قابل استفاده انرژی مانند سوخت های حمل و نقل مانند اتانول، بیودیزل و گاز متان تبدیل کرد.

مزایای انرژی های تجدیدپذیر

مزایای انرژی های تجدیدپذیر متعدد است و بر اقتصاد، محیط زیست، امنیت ملی و سلامت انسان تأثیر می گذارد. در اینجا برخی از مزایای استفاده از انرژی های تجدیدپذیر آمده است:

 • قابلیت اطمینان، امنیت و انعطاف پذیری شبکه برق کشور افزایش یافته است
 • ایجاد شغل در سراسر صنایع انرژی های تجدیدپذیر
 • کاهش انتشار کربن و آلودگی هوا ناشی از تولید انرژی
 • افزایش استقلال انرژی کشور
 • افزایش مقرون به صرفه بودن، زیرا بسیاری از انواع انرژی های تجدیدپذیر مقرون به صرفه با منابع انرژی سنتی رقابت می کنند.
 • دسترسی گسترده به انرژی پاک برای جوامع غیر متصل به شبکه یا از راه دور، ساحلی یا جزیره ای.

تفاوت بین انرژی تجدیدپذیر با انرژی پاک 

اصطلاح “انرژی تجدیدپذیر” اغلب به جای انرژی “سبز” و “پاک” استفاده می شود. برخی از منابع – یعنی باد، بهترین منبع انرژی تجدیدپذیر – در هر سه دسته قرار می گیرند. انرژی سبز را می توان به طور کلی به عنوان انرژی حاصل از منابع طبیعی مانند باد، نور خورشید یا آب تعریف کرد. انرژی پاک انرژی حاصل از منابع بدون انتشار است که جو را آلوده نمی کند و مزیت دیگری نیز دارد که خطر بلایای زیست محیطی را کاهش می دهد. در حالی که تمام انرژی های سبز انرژی پاک هستند، همه انرژی های تجدیدپذیر لزوما پاک یا سبز نیستند. به عنوان مثال، به یاد بیاورید که برخی از سدهای بزرگ برق آبی ممکن است به معنای دقیق «تجدید پذیر» در نظر گرفته شوند، اما شاید سبز یا تمیز نباشند، به دلیل آسیب های زیست محیطی و اجتماعی که می توانند ایجاد کنند. منابع انرژی نیز زمانی که اجرای آنها شامل عملیات استخراج یا حفاری است که می تواند اثرات مخرب مشابهی بر اکوسیستم ها داشته باشد، معمولاً “سبز” در نظر گرفته نمی شود.

خلاصه مقاله

انرژی تجدیدپذیر انرژی است که از فرآیندهای طبیعی تولید شده و به طور مداوم دوباره پر می شود. چند نمونه از انرژی های تجدیدپذیر عبارتند از نور خورشید، آب، باد، جزر و مد، گرمای زمین گرمایی و زیست توده. انرژی ای که از منابع انرژی تجدیدپذیر تامین می شود در 5 حوزه مهم مانند سرمایش/گرمایش هوا و آب، تولید برق، بخش روستایی و حمل و نقل استفاده می شود. وجود منابع انرژی تجدیدپذیر در گستره جغرافیایی وسیعی در مقایسه با منابع انرژی متعارف که اغلب در تعداد محدودی از کشورها متمرکز هستند، گسترش یافته است، مانند نفت و گاز که عمدتاً در کشورهای خاورمیانه متمرکز هستند.

کاربران گرامی شما می توانید از طریق شماره های تماس که در صفحه تماس با ما سایت مجموعه برقرسان درج شده، از مشاوره و محاسبه ی رایگان وات مورد نیاز خود و هزینه اجرای پروژه خود به صورت تلفنی مطلع شوید.

کارشناسان ما با داشتن سابقه و تخصص کافی در زمینه برق خورشیدی و انرژی خورشیدی، بهترین مشاوره را به شما ارائه خواهند داد.

تماس با مجموعه برقرسان | انرژی خورشیدی 02146082192

تماس با ما

0
شما این محصولات را انتخاب کرده اید  0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.